EPCOS (TDK) B32674D6105K
B32674D6105K picture photo
Mfg. Part Number
B32674D6105K
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
B32674D6105K.pdf
Availability of B32674D6105K
QUANTITY
B32674D6105K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32674D6105K
Internal Part NumberEIS-B32674D6105K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32674
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)26.1 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32674D6105K
Related LinksB32674, B32674D6105K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32674D6105K Details Description
Related parts for B32674D6105K
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RING 6 AWG #10 TERMINYL datasheet.pdf
RES 25K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD9517-3A datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 12POS 5MM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 37.125MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
RES 0.005 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf