Atmel TS88915TVW70
TS88915TVW70 picture photo
Mfg. Part Number
TS88915TVW70
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Application Specific
Brief Description
IC CLK DVR 8OUT PLL 70MHZ 28LCCC
Datasheet Download
TS88915TVW70.pdf
Availability of TS88915TVW70
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TS88915TVW70 Order Process
Ship out your order
Specifications of TS88915TVW70
Internal Part NumberEIS-TS88915TVW70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Application Specific
Series-
PackagingTube
PLLYes
Main PurposeCPU
InputTTL
OutputCMOS, TTL
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output2:8
Differential - Input:OutputNo/Yes
Frequency - Max70MHz
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-LCCC
Supplier Device Package28-LDCC (11.43x11.43)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS88915TVW70
Related LinksTS8891, TS88915TVW70 Datasheet, Atmel Distributor
TS88915TVW70 Details Description
Related parts for TS88915TVW70
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 10-40VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 61.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 4DFN datasheet.pdf
SW PIN PLUNGER SPST-NC 5A 125V datasheet.pdf