EPCOS (TDK) B32676E3206J
B32676E3206J picture photo
Mfg. Part Number
B32676E3206J
Brief Description
CAP FILM 20UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
B32676E3206J.pdf
Availability of B32676E3206J
QUANTITY
B32676E3206J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32676E3206J
Internal Part NumberEIS-B32676E3206J
Standard Package440
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32676
PackagingBulk
Capacitance20µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32676E3206J
Related LinksB32676, B32676E3206J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32676E3206J Details Description
Related parts for B32676E3206J
IC DGTL PWM 24BIT 6CH HP 64-TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL datasheet.pdf
CONNECTOR CUT-OUT COVER datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS RT ANG W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
IC MMIC PWR AMP PHEMT 2W 32QFN datasheet.pdf