Vishay/Dale RN55C1201BBSL
RN55C1201BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1201BBSL
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1201BBSL.pdf
Availability of RN55C1201BBSL
QUANTITY
RN55C1201BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1201BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1201BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1201BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1201BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1201BBSL Details Description
Related parts for RN55C1201BBSL
CAP ALUM 820UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
CONN HSNG MALE 5POS .100 PNL MT datasheet.pdf
VARISTOR 354V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 120NS 64FBGA datasheet.pdf
BLINKM SMART LED datasheet.pdf
UMY10-2418 SAFETY MAT 10M datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
COMBO-D 24W7 M STR PCB TIN datasheet.pdf
MOTOR CONVEYOR DRIVE datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 470 OHM 14SOIC datasheet.pdf