EPCOS (TDK) B32794D2405K
B32794D2405K picture photo
Mfg. Part Number
B32794D2405K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4UF 10% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
B32794D2405K.pdf
Availability of B32794D2405K
QUANTITY
B32794D2405K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32794D2405K
Internal Part NumberEIS-B32794D2405K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductB3279X Series Capacitors
Film Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package588
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32794
PackagingBulk
Capacitance4µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)9.1 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32794D2405K
Related LinksB32794, B32794D2405K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32794D2405K Details Description
Related parts for B32794D2405K
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FAN IMP MTRZD 175X69MM 48VDC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 0804 datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-3-0530L-400MQD-200FQD datasheet.pdf
IC NFC INTERFACE 14443A LEVEL4 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 50MA RADIAL datasheet.pdf