EPCOS (TDK) B32796E2226K
B32796E2226K picture photo
Mfg. Part Number
B32796E2226K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 22UF 10% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
B32796E2226K.pdf
Availability of B32796E2226K
QUANTITY
B32796E2226K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32796E2226K
Internal Part NumberEIS-B32796E2226K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductB3279X Series Capacitors
Film Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32796
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.2 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)1.555" (39.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32796E2226K
Related LinksB32796, B32796E2226K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32796E2226K Details Description
Related parts for B32796E2226K
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 65VDC 3AB datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER IF ONLY 28MLP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 3KV NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS CC 8A 600V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 560K OHM 14DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 2A datasheet.pdf