EPCOS (TDK) B32911A4152M
B32911A4152M picture photo
Mfg. Part Number
B32911A4152M
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1500PF 20% 440VAC RAD
Datasheet Download
B32911A4152M.pdf
Availability of B32911A4152M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32911A4152M Order Process
Ship out your order
Specifications of B32911A4152M
Internal Part NumberEIS-B32911A4152M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32911
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32911A4152M
Related LinksB32911, B32911A4152M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32911A4152M Details Description
Related parts for B32911A4152M
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf