EPCOS (TDK) B32911A5682M
B32911A5682M picture photo
Mfg. Part Number
B32911A5682M
Brief Description
CAP FILM 6800PF 20% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32911A5682M.pdf
Availability of B32911A5682M
QUANTITY
B32911A5682M Order Process
Ship out your order
Specifications of B32911A5682M
Internal Part NumberEIS-B32911A5682M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32911
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC530V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32911A5682M
Related LinksB32911, B32911A5682M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32911A5682M Details Description
Related parts for B32911A5682M
CONN JACK MOD INSERT W/2OPENINGS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 110V datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 133 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT FP datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 105A datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf