Vishay/Vitramon VJ0402D1R8DLCAJ
VJ0402D1R8DLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R8DLCAJ
Brief Description
CAP CER 1.8PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R8DLCAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R8DLCAJ
QUANTITY
VJ0402D1R8DLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R8DLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R8DLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R8DLCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R8DLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R8DLCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R8DLCAJ
JUMPER-H1501TR/A3049A/H1501TR 5" datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 113MA 9.96 OHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 379 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf