EPCOS (TDK) B32914A5474M
B32914A5474M picture photo
Mfg. Part Number
B32914A5474M
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 20% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32914A5474M.pdf
Availability of B32914A5474M
QUANTITY
B32914A5474M Order Process
Ship out your order
Specifications of B32914A5474M
Internal Part NumberEIS-B32914A5474M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
Standard Package1,120
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32914
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC530V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.492" W (31.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32914A5474M
Related LinksB32914, B32914A5474M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32914A5474M Details Description
Related parts for B32914A5474M
CABLE D-SUB - AMM15B/AE15M/X datasheet.pdf
ADD-A-RACK ECONOMIZER VENTED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9A IPAK datasheet.pdf
TRANS LDMOS SOT502B datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 0.50MM 8POS datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 30 OHM 0404 datasheet.pdf