EPCOS (TDK) B32914B5474K
B32914B5474K picture photo
Mfg. Part Number
B32914B5474K
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32914B5474K.pdf
Availability of B32914B5474K
QUANTITY
B32914B5474K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32914B5474K
Internal Part NumberEIS-B32914B5474K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
Standard Package1,040
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32914
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC530V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.532" W (31.50mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32914B5474K
Related LinksB32914, B32914B5474K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32914B5474K Details Description
Related parts for B32914B5474K
TRIMMER 20K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSABLE LATCH 16SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 30 POS 1.27MM datasheet.pdf
CONTACTS DIL DOUBL datasheet.pdf
SWITCH MOUNTING HARDWARE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf