Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2DN1XX250PSAAX
PX2DN1XX250PSAAX picture photo
Mfg. Part Number
PX2DN1XX250PSAAX
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER 250PSI NPT
Datasheet Download
PX2DN1XX250PSAAX.pdf
Availability of PX2DN1XX250PSAAX
QUANTITY
PX2DN1XX250PSAAX Order Process
Ship out your order
Specifications of PX2DN1XX250PSAAX
Internal Part NumberEIS-PX2DN1XX250PSAAX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX2 Series Heavy Duty Pressure Transducers
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPX2
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleConnector
Maximum Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX2DN1XX250PSAAX
PX2DN1XX250PSAAX Details Description
Related parts for PX2DN1XX250PSAAX
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES 33K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6DIP datasheet.pdf
IC FLOAT-PT CO-PROC 20MHZ 68PGA datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 236MA 850 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
TRANSF 600 OHM 0MA DC TEL HYBRID datasheet.pdf