EPCOS (TDK) B32914B5474K
B32914B5474K picture photo
Mfg. Part Number
B32914B5474K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32914B5474K.pdf
Availability of B32914B5474K
QUANTITY
B32914B5474K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32914B5474K
Internal Part NumberEIS-B32914B5474K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
Standard Package1,040
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32914
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC530V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.532" W (31.50mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32914B5474K
Related LinksB32914, B32914B5474K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32914B5474K Details Description
Related parts for B32914B5474K
IC COMPARATOR IDENTITY 20TSSOP datasheet.pdf
WHEEL TEMP ADJUSTABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
1207 W50FT 16-3-SO 1447 datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 M32 datasheet.pdf
HDM W/FA SMPO080F110OV LM CONT datasheet.pdf
CAP FILM 130NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf