ITT Cannon, LLC CA3100R18-20SBF80-05
CA3100R18-20SBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R18-20SBF80-05
Brief Description
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100R18-20SBF80-05.pdf
Availability of CA3100R18-20SBF80-05
QUANTITY
CA3100R18-20SBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R18-20SBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3100R18-20SBF80-05
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert18-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R18-20SBF80-05
Related LinksCA3100R18-, CA3100R18-20SBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R18-20SBF80-05 Details Description
Related parts for CA3100R18-20SBF80-05
DIODE ZENER 11V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
EVAL KIT MAX6495 datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf