EPCOS (TDK) B32916C5105M
B32916C5105M picture photo
Mfg. Part Number
B32916C5105M
Brief Description
CAP FILM 1UF 20% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32916C5105M.pdf
Availability of B32916C5105M
QUANTITY
B32916C5105M Order Process
Ship out your order
Specifications of B32916C5105M
Internal Part NumberEIS-B32916C5105M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32916
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC530V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.630" W (41.50mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max)1.122" (28.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32916C5105M
Related LinksB32916, B32916C5105M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32916C5105M Details Description
Related parts for B32916C5105M
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 110PF 300V 1111 datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 7.5NS 119BGA datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 200mA Backlight, Camera Flash 10-DFN (3x3) datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG YELLOW 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 330 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf