EPCOS (TDK) B32923C3155M
B32923C3155M picture photo
Mfg. Part Number
B32923C3155M
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 20% 305VAC RADIAL
Datasheet Download
B32923C3155M.pdf
Availability of B32923C3155M
QUANTITY
B32923C3155M Order Process
Ship out your order
Specifications of B32923C3155M
Internal Part NumberEIS-B32923C3155M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
Capacitors for LED Applications
Standard Package450
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32923
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC305V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.472" W (26.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32923C3155M
Related LinksB32923, B32923C3155M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32923C3155M Details Description
Related parts for B32923C3155M
TIP REPLACEMENT CHISEL 9.3MM datasheet.pdf
RES SMD 2.61 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V/3.3V DL 6WLP datasheet.pdf
TPLI 250 A0 16" X 16" datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf