Preci-Dip 804-V3-090-6B-002101
804-V3-090-6B-002101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-090-6B-002101
Brief Description
CONN HDR 90POS 0.100 PRESS FIT
Datasheet Download
804-V3-090-6B-002101.pdf
Availability of 804-V3-090-6B-002101
QUANTITY
804-V3-090-6B-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-090-6B-002101
Internal Part NumberEIS-804-V3-090-6B-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series802
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions90
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-090-6B-002101
Related Links804-V3-090, 804-V3-090-6B-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-090-6B-002101 Details Description
Related parts for 804-V3-090-6B-002101
RES SMD 205K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV IBC 48VIN 20A 12V OUT 240W datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HFP09H/AE09M/HFP09H datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
BALLAST 70W METAL HALIDE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMD datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 3MM SQ LOPRO 4MM datasheet.pdf