EPCOS (TDK) B32924D3335K
B32924D3335K picture photo
Mfg. Part Number
B32924D3335K
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 305VAC RADIAL
Datasheet Download
B32924D3335K.pdf
Availability of B32924D3335K
QUANTITY
B32924D3335K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32924D3335K
Internal Part NumberEIS-B32924D3335K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package220
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32924
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.630" W (31.50mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32924D3335K
Related LinksB32924, B32924D3335K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32924D3335K Details Description
Related parts for B32924D3335K
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
SST DEBURRING WHEEL 12" 8S FIN datasheet.pdf