EPCOS (TDK) B32924F3335K
B32924F3335K picture photo
Mfg. Part Number
B32924F3335K
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 305VAC RADIAL
Datasheet Download
B32924F3335K.pdf
Availability of B32924F3335K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32924F3335K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32924F3335K
Internal Part NumberEIS-B32924F3335K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductEMI Capacitors for up to 45 µF
Film Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package420
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32924
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC305V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.945" (24.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32924F3335K
Related LinksB32924, B32924F3335K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32924F3335K Details Description
Related parts for B32924F3335K
TRIAC INT TRIGGER 200V 6A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V JB 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf