EPCOS (TDK) B32934A3564K
B32934A3564K picture photo
Mfg. Part Number
B32934A3564K
Brief Description
CAP FILM 0.56UF 10% 305VAC RAD
Datasheet Download
B32934A3564K.pdf
Availability of B32934A3564K
QUANTITY
B32934A3564K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32934A3564K
Internal Part NumberEIS-B32934A3564K
Standard Package1,280
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32934
PackagingBulk
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32934A3564K
Related LinksB32934, B32934A3564K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32934A3564K Details Description
Related parts for B32934A3564K
CONN HEADER 14POS 1.27MM SMD TIN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 35A datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 19POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 23POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 310MA SOT323 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf