Nichicon UPH2W151MHD
UPH2W151MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPH2W151MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UPH2W151MHD.pdf
Availability of UPH2W151MHD
QUANTITY
UPH2W151MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPH2W151MHD
Internal Part NumberEIS-UPH2W151MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUPH
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current970mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPH2W151MHD
Related LinksUPH2W, UPH2W151MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPH2W151MHD Details Description
Related parts for UPH2W151MHD
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAMPLING 3V 28-PLCC datasheet.pdf
CONN JACK 48 MTP AUDIO 1.75" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 9.53KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf