EPCOS (TDK) B33364A3406J050
B33364A3406J050 picture photo
Mfg. Part Number
B33364A3406J050
Brief Description
CAP FILM 40UF 5% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
B33364A3406J050.pdf
Availability of B33364A3406J050
QUANTITY
B33364A3406J050 Order Process
Ship out your order
Specifications of B33364A3406J050
Internal Part NumberEIS-B33364A3406J050
Standard Package60
PackagingBulk
Capacitance40µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount, Requires Holder/Bracket
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.756" L x 1.772" W (70.00mm x 45.00mm)
Height - Seated (Max)3.425" (87.00mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B33364A3406J050
Related LinksB33364A, B33364A3406J050 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B33364A3406J050 Details Description
Related parts for B33364A3406J050
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 8.38MM datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 24POS datasheet.pdf
IC TXRX datasheet.pdf
ANT DIV DUAL 5DBI 5' RSMA CONN datasheet.pdf
CAP CER 82PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 450V SCREW datasheet.pdf