EPCOS (TDK) B33364A3605J050
B33364A3605J050 picture photo
Mfg. Part Number
B33364A3605J050
Brief Description
CAP FILM 6UF 5% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
B33364A3605J050.pdf
Availability of B33364A3605J050
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B33364A3605J050 Order Process
Ship out your order
Specifications of B33364A3605J050
Internal Part NumberEIS-B33364A3605J050
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance6µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount, Requires Holder/Bracket
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.028" L x 1.240" W (51.50mm x 31.50mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B33364A3605J050
Related LinksB33364A, B33364A3605J050 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B33364A3605J050 Details Description
Related parts for B33364A3605J050
RES SMD 35.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 40UH 4A 27 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf