JST Sales America Inc. B36B-XADSS-N(LF)(SN)
B36B-XADSS-N(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
B36B-XADSS-N(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR XAD 36POS 2.5MM TIN TE
Datasheet Download
B36B-XADSS-N(LF)(SN).pdf
Availability of B36B-XADSS-N(LF)(SN)
QUANTITY
B36B-XADSS-N(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of B36B-XADSS-N(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-B36B-XADSS-N(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesXAD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B36B-XADSS-N(LF)(SN)
Related LinksB36B-XADSS, B36B-XADSS-N(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B36B-XADSS-N(LF)(SN) Details Description
Related parts for B36B-XADSS-N(LF)(SN)
RES SMD 1.82K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X6MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 90W datasheet.pdf
FIXED IND 17NH 1.4A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN CABLE datasheet.pdf
LED COB CXB1830 2700K WHT SMD datasheet.pdf
QPro Virtex-II 1.5V Military QML Platform FPGAs IC datasheet.pdf