EPCOS (TDK) B37572K7475K62
B37572K7475K62 picture photo
Mfg. Part Number
B37572K7475K62
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 1206
Datasheet Download
B37572K7475K62.pdf
Availability of B37572K7475K62
QUANTITY
B37572K7475K62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37572K7475K62
Internal Part NumberEIS-B37572K7475K62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37572K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37572K7475K62
Related LinksB37572K, B37572K7475K62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37572K7475K62 Details Description
Related parts for B37572K7475K62
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE TO78-6 datasheet.pdf
IC 16BIT 40KHZ SMPL ADC 28-SOIC datasheet.pdf
IC TX HDMI 1.3 W/CEC 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 0.1% 1W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2.2KV 30A TO263 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
FIXED IND 19NH 1.4A 75 MOHM SMD datasheet.pdf