EPCOS (TDK) B37871K5220J070
B37871K5220J070 picture photo
Mfg. Part Number
B37871K5220J070
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
B37871K5220J070.pdf
Availability of B37871K5220J070
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B37871K5220J070 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37871K5220J070
Internal Part NumberEIS-B37871K5220J070
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37871K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37871K5220J070
Related LinksB37871K, B37871K5220J070 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37871K5220J070 Details Description
Related parts for B37871K5220J070
TERM RING NYL 26-22AWG #8 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 25VC SOT23-6 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50K OHM 5% 100W datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf