Murata Electronics North America GRM188R71C104JA01D
GRM188R71C104JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R71C104JA01D
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
GRM188R71C104JA01D.pdf
Availability of GRM188R71C104JA01D
QUANTITY
GRM188R71C104JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R71C104JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM188R71C104JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R71C104JA01D
Related LinksGRM188R71, GRM188R71C104JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R71C104JA01D Details Description
Related parts for GRM188R71C104JA01D
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
PANEL FILLER 10.310X.800 datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf