EPCOS (TDK) B37930K5560J060
B37930K5560J060 picture photo
Mfg. Part Number
B37930K5560J060
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
B37930K5560J060.pdf
Availability of B37930K5560J060
QUANTITY
B37930K5560J060 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37930K5560J060
Internal Part NumberEIS-B37930K5560J060
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37930K5560J060
Related LinksB37930K, B37930K5560J060 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37930K5560J060 Details Description
Related parts for B37930K5560J060
TRANS NPN 60V 7A TO-220 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 75V 10% 3024 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCT MARK COLLAR PRINT HORIZ datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 14-SOIC datasheet.pdf
SR BTS PCINSUL 10 ASY EV datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12.5VC 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf