EPCOS (TDK) B37940K5221J070
B37940K5221J070 picture photo
Mfg. Part Number
B37940K5221J070
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
B37940K5221J070.pdf
Availability of B37940K5221J070
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B37940K5221J070 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37940K5221J070
Internal Part NumberEIS-B37940K5221J070
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37940K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Automotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37940K5221J070
Related LinksB37940K, B37940K5221J070 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37940K5221J070 Details Description
Related parts for B37940K5221J070
TRANS PNP 15V 5A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 30POS 30AU datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 14A RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 0.649 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 1.27MM datasheet.pdf