EPCOS (TDK) B37940K5391J060
B37940K5391J060 picture photo
Mfg. Part Number
B37940K5391J060
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
B37940K5391J060.pdf
Availability of B37940K5391J060
QUANTITY
B37940K5391J060 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37940K5391J060
Internal Part NumberEIS-B37940K5391J060
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37940K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Automotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37940K5391J060
Related LinksB37940K, B37940K5391J060 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37940K5391J060 Details Description
Related parts for B37940K5391J060
IDC CABLE - MKR50K/MC50M/X datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 35V 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 20% 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 4A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 3W DO216AA datasheet.pdf
GDT 400V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
Isolated Sub-Miniature 1W Dual Output DC/DC Converters datasheet.pdf