EPCOS (TDK) B37940K5821J060
B37940K5821J060 picture photo
Mfg. Part Number
B37940K5821J060
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
B37940K5821J060.pdf
Availability of B37940K5821J060
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B37940K5821J060 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37940K5821J060
Internal Part NumberEIS-B37940K5821J060
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37940K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Automotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37940K5821J060
Related LinksB37940K, B37940K5821J060 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37940K5821J060 Details Description
Related parts for B37940K5821J060
IC MUX 16-BIT 4CH A/D 28-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 50POS SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RF EVAL FOR BGU7007 datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO SET 1MW PCB ANTENNA datasheet.pdf
CAP FILM 3.5UF 10% AXIAL CAN datasheet.pdf