EPCOS (TDK) B37941K5223K060
B37941K5223K060 picture photo
Mfg. Part Number
B37941K5223K060
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
B37941K5223K060.pdf
Availability of B37941K5223K060
QUANTITY
B37941K5223K060 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37941K5223K060
Internal Part NumberEIS-B37941K5223K060
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37941K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37941K5223K060
Related LinksB37941K, B37941K5223K060 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37941K5223K060 Details Description
Related parts for B37941K5223K060
DUAL-BARRIER COVER 7POS YELLOW datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 4KOHM GLASS PROBE datasheet.pdf
RES 470K OHM 5% 100 PPM 3W datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 1A 120V datasheet.pdf