EPCOS (TDK) B37953J5224K062
B37953J5224K062 picture photo
Mfg. Part Number
B37953J5224K062
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
B37953J5224K062.pdf
Availability of B37953J5224K062
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B37953J5224K062 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37953J5224K062
Internal Part NumberEIS-B37953J5224K062
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37953J
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37953J5224K062
Related LinksB37953J, B37953J5224K062 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37953J5224K062 Details Description
Related parts for B37953J5224K062
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf