EPCOS (TDK) B37979G1101J054
B37979G1101J054 picture photo
Mfg. Part Number
B37979G1101J054
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
B37979G1101J054.pdf
Availability of B37979G1101J054
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B37979G1101J054 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37979G1101J054
Internal Part NumberEIS-B37979G1101J054
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37979G
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Automotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37979G1101J054
Related LinksB37979G, B37979G1101J054 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37979G1101J054 Details Description
Related parts for B37979G1101J054
MOSFET N-CH 60V 20A TO220FP datasheet.pdf
IC SWIT OVP OCP 8DIP datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 3.0V 5TSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214BA datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 480MA 1.2 OHM datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 856K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf