EPCOS (TDK) B37979G1102J054
B37979G1102J054 picture photo
Mfg. Part Number
B37979G1102J054
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
B37979G1102J054.pdf
Availability of B37979G1102J054
QUANTITY
B37979G1102J054 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37979G1102J054
Internal Part NumberEIS-B37979G1102J054
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37979G
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37979G1102J054
Related LinksB37979G, B37979G1102J054 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37979G1102J054 Details Description
Related parts for B37979G1102J054
RES SMD 43K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 20.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.4V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
IC BUFF/DVR LO PWR N-INV SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1W MELF datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 560MA 200 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 6PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf