EPCOS (TDK) B37979G1271J000
B37979G1271J000 picture photo
Mfg. Part Number
B37979G1271J000
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
B37979G1271J000.pdf
Availability of B37979G1271J000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B37979G1271J000 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37979G1271J000
Internal Part NumberEIS-B37979G1271J000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDigi-Key Leaded Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37979G
PackagingBulk
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Automotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37979G1271J000
Related LinksB37979G, B37979G1271J000 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37979G1271J000 Details Description
Related parts for B37979G1271J000
REGULATOR -9V -1.5A 3PSIP VERT datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.4MM TRANS SOLDR datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
RES 270 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH 8CH 1GHZ SPST 20BGA datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 5.3A 40 MOHM TH datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-5V OUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 3W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
120UF 200V 19.05X41.28 85C AXI datasheet.pdf