EPCOS (TDK) B37979N1181J054
B37979N1181J054 picture photo
Mfg. Part Number
B37979N1181J054
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
B37979N1181J054.pdf
Availability of B37979N1181J054
QUANTITY
B37979N1181J054 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37979N1181J054
Internal Part NumberEIS-B37979N1181J054
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37979N
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37979N1181J054
Related LinksB37979N, B37979N1181J054 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37979N1181J054 Details Description
Related parts for B37979N1181J054
LED 7-SEG DUAL CA RED RHDP .56" datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LED PANEL MNT 12MM RED 6VDC datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 4SMD GW datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
IE-MINIMC/TELCO-LFPT, TP-TX/FX-M datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf