EPCOS (TDK) B37986N5472J051
B37986N5472J051 picture photo
Mfg. Part Number
B37986N5472J051
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
B37986N5472J051.pdf
Availability of B37986N5472J051
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B37986N5472J051 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37986N5472J051
Internal Part NumberEIS-B37986N5472J051
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37986N
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Automotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" L x 0.197" W (6.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37986N5472J051
Related LinksB37986N, B37986N5472J051 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37986N5472J051 Details Description
Related parts for B37986N5472J051
DIODE MODULE 80V 200A TO244AB datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 250V datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR 312.50MHZ 24QFN datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4.5A SC70-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5MM datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf