EPCOS (TDK) B37987F1473K000
B37987F1473K000 picture photo
Mfg. Part Number
B37987F1473K000
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
B37987F1473K000.pdf
Availability of B37987F1473K000
QUANTITY
B37987F1473K000 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37987F1473K000
Internal Part NumberEIS-B37987F1473K000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37987F
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" L x 0.197" W (6.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37987F1473K000
Related LinksB37987F, B37987F1473K000 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37987F1473K000 Details Description
Related parts for B37987F1473K000
RES 33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV OPN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5.2MM 2POS GRAY datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf