JST Sales America Inc. B40B-XADSS-N (LF)(SN)
B40B-XADSS-N (LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
B40B-XADSS-N (LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR XAD 40POS 2.5MM TIN TE
Datasheet Download
B40B-XADSS-N (LF)(SN).pdf
Availability of B40B-XADSS-N (LF)(SN)
QUANTITY
B40B-XADSS-N (LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of B40B-XADSS-N (LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-B40B-XADSS-N (LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesXAD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B40B-XADSS-N (LF)(SN)
Related LinksB40B-XADSS, B40B-XADSS-N (LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B40B-XADSS-N (LF)(SN) Details Description
Related parts for B40B-XADSS-N (LF)(SN)
CAP CER 120PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 3A 14VSON datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND 20BTN 5X4 datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.29K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf