EPCOS (TDK) B41002A5107M
B41002A5107M picture photo
Mfg. Part Number
B41002A5107M
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
B41002A5107M.pdf
Availability of B41002A5107M
QUANTITY
B41002A5107M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41002A5107M
Internal Part NumberEIS-B41002A5107M
Standard Package5,000
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current125mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41002A5107M
Related LinksB41002, B41002A5107M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41002A5107M Details Description
Related parts for B41002A5107M
IC TRPL INV SCHMITT TRIG 8VSSOP datasheet.pdf
IC HORN DRIVER DUAL 8DIP datasheet.pdf
MOTION CONTROL MOD 2 AXIS 24VDC datasheet.pdf
RES 165K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 10 OHM 0402 datasheet.pdf
RES SMD 64.2 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HDM EMPR110F K datasheet.pdf
LED DRIVER 150W 2800MA 120-277 datasheet.pdf