EPCOS (TDK) B41002B2227M
B41002B2227M picture photo
Mfg. Part Number
B41002B2227M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
B41002B2227M.pdf
Availability of B41002B2227M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41002B2227M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41002B2227M
Internal Part NumberEIS-B41002B2227M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41002
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41002B2227M
Related LinksB41002, B41002B2227M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41002B2227M Details Description
Related parts for B41002B2227M
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-4 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf