EPCOS (TDK) B41002B2476M
B41002B2476M picture photo
Mfg. Part Number
B41002B2476M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
B41002B2476M.pdf
Availability of B41002B2476M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41002B2476M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41002B2476M
Internal Part NumberEIS-B41002B2476M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41002
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41002B2476M
Related LinksB41002, B41002B2476M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41002B2476M Details Description
Related parts for B41002B2476M
IC OPAMP JFET 1.1MHZ 8DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 350V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC TXRX FSK 915MHZ 3.8V 16-TSSOP datasheet.pdf
ADAPTER BT2.0 CLASS 2 USB CSR datasheet.pdf
QUICK MOUNTING CLIP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf