EPCOS (TDK) B41041A4476M
B41041A4476M picture photo
Mfg. Part Number
B41041A4476M
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
B41041A4476M.pdf
Availability of B41041A4476M
QUANTITY
B41041A4476M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41041A4476M
Internal Part NumberEIS-B41041A4476M
Standard Package5,000
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance1.2 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41041A4476M
Related LinksB41041, B41041A4476M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41041A4476M Details Description
Related parts for B41041A4476M
TERM BLOCK HDR 34POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 36 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
MOD CORD REVERSED 6-6 BLACK 7' datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
115V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf