EPCOS (TDK) B41041A6476M
B41041A6476M picture photo
Mfg. Part Number
B41041A6476M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
B41041A6476M.pdf
Availability of B41041A6476M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41041A6476M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41041A6476M
Internal Part NumberEIS-B41041A6476M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41041
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current245mA
Impedance900 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41041A6476M
Related LinksB41041, B41041A6476M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41041A6476M Details Description
Related parts for B41041A6476M
PANEL 10" FAN TOP 36" BLACK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.23V 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 5 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS MALE IN-LINE #20 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 1W 1206 datasheet.pdf
RES 271 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM RECP GOLD 14-16 AWG datasheet.pdf
CLAMP FLAT/ROUND REMOVABLE NAT datasheet.pdf
PANEL SIDE 63X20X0.8" GREY 1/PR datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ SMD datasheet.pdf