EPCOS (TDK) B41042A5128M
B41042A5128M picture photo
Mfg. Part Number
B41042A5128M
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
B41042A5128M.pdf
Availability of B41042A5128M
QUANTITY
B41042A5128M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41042A5128M
Internal Part NumberEIS-B41042A5128M
Standard Package750
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.765A
Impedance80 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41042A5128M
Related LinksB41042, B41042A5128M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41042A5128M Details Description
Related parts for B41042A5128M
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SOT23-5 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS .375" R/A datasheet.pdf
025/040III 33POS PLUG ASSY. datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 8 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
SENSOR COMMUNICATION FOR MOTOR datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf