EPCOS (TDK) B41042A6186M
B41042A6186M picture photo
Mfg. Part Number
B41042A6186M
Brief Description
CAP ALUM 18UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
B41042A6186M.pdf
Availability of B41042A6186M
QUANTITY
B41042A6186M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41042A6186M
Internal Part NumberEIS-B41042A6186M
Standard Package5,000
PackagingBulk
Capacitance18µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current157mA
Impedance2.1 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41042A6186M
Related LinksB41042, B41042A6186M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41042A6186M Details Description
Related parts for B41042A6186M
CONN EDGE DUAL .156 PCB 44POS datasheet.pdf
INLET IEC320 C14 SNAP 4.0MM TERM datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
OSC VCXO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf