EPCOS (TDK) B41042A7107M
B41042A7107M picture photo
Mfg. Part Number
B41042A7107M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41042A7107M.pdf
Availability of B41042A7107M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41042A7107M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41042A7107M
Internal Part NumberEIS-B41042A7107M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41042
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current463mA
Impedance390 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41042A7107M
Related LinksB41042, B41042A7107M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41042A7107M Details Description
Related parts for B41042A7107M
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC PLAD datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf