EPCOS (TDK) B41042A7128M
B41042A7128M picture photo
Mfg. Part Number
B41042A7128M
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41042A7128M.pdf
Availability of B41042A7128M
QUANTITY
B41042A7128M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41042A7128M
Internal Part NumberEIS-B41042A7128M
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.184A
Impedance62 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41042A7128M
Related LinksB41042, B41042A7128M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41042A7128M Details Description
Related parts for B41042A7128M
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DAC 24BIT STEREO 192KHZ 28SSO datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER 84PLCC SUPERPRO5K datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 56 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf