EPCOS (TDK) B41042A7157M
B41042A7157M picture photo
Mfg. Part Number
B41042A7157M
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41042A7157M.pdf
Availability of B41042A7157M
QUANTITY
B41042A7157M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41042A7157M
Internal Part NumberEIS-B41042A7157M
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current599mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41042A7157M
Related LinksB41042, B41042A7157M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41042A7157M Details Description
Related parts for B41042A7157M
OPTOISOLTR 5.3KV PHOTO FET 6-DIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 28-DIP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 3"X 36YD datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 7.5A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IGBT 1200V 80A 463W MTP datasheet.pdf